Bankacılık ve Finans Bölümü İş Olanakları

BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI NELERDİR?

Türkiye’de 2 yıllık ya da 4 yıllık fakülte bitiren bireyler, genellikle mezun olduktan sonra ne iş yapacaklarını önceden belirleyemezler. Çünkü ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri istihdam sorunudur ve bu alanda önemli bir adım atılmadığı sürece de sorun çözülmeyecektir. Özellikle istihdam üzerindeki SGK primi ve vergi gibi maddi yükler nedeniyle ülkemizdeki belli başlı fakültelerden mezun olanlar dışında bireyler, okudukları bölümle ilgili ne gibi bir alanda çalışacaklarını önceden belirleyemiyorlar. Bu belirsizliğin önüne geçmek isteyen bireyler için bankacılık ve finans bölümü iş olanakları nelerdir yazımızda detaylandırdık. Ayrıca bankacılık ve finans bölümü maaşları 2017 yılında ne kadar sorusunu da yanıt vermeyi ihmal etmedik…

BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI NELERDİR? BANKACILIK VE FİNANS MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Bankacılık ve finans bölümlerinde temel matematiğin yanı sıra pek çok kurum ve kuruluşta rapor düzenleyicisi ve takipçi olarak görev alınabilecek kadar yoğun bir ekonomi bilgi alınmaktadır. Bu nedenle bankacılık ve finans mezunları ne iş yapar dediğimizde finans danışmanlığı ve banka gişe görevlisi gibi işleri öncelikli olarak sıralandırabiliriz. Ardından ise ekonomi alanında ayrı bir istihdama sahip olan sigorta alanını ve finans danışmanlığı ile benzerlik gösteren kredi analizi sektörünü alternatif olarak sunabiliriz. Özel sektör haricinde devlet destekli iş alanı arayanlar ise Devlet Planlama Teşkilatı’nın faaliyet raporlama, bütçe hesapları, iktisadi ölçekleri planlama ve arşivleme gibi görevleri değerlendirebilirler.

BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ MAAŞLARI 2017

Bankacılık ve finans bölümü maaşları ne kadar sorusuna net bir yanıt verilemez. Ancak görev aldığınız pozisyona ve çalıştığınız kurumun fiyat politikasına göre değişecek olan bu miktar için yeni mezunlarda 2.000 ile 2.500 TL diyebiliriz. Finans ve bankacılık sektöründe kurumların kendi alanında bile maaş farklılıkları olduğunu göz ardı etmeyiniz. Örneğin Garanti Bankası ile Akbank’ın aynı pozisyonda çalışan personellerine verilen maaşlar arasında bile farklılardır gözetilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir